Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

yorum yok
137 okuma
30 Temmuz, 2017
Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir

Belirtileri, nedenleri ve tedavi seçenekleri

Kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan Candida albicans maya hücresi, erkeklerde de penis başında benzer bir enfeksiyona sebep olabilir. Şeker hastalığı olan, uzun süre antibiyotik kullanan veya sünnet edilmemiş erkekler bu enfeksiyona daha yatkındır. Sünnet edilmeyen erkeklerin sünnet derisinin altını düzgün bir şekilde temizlemeleri gerekir. Sünnet derisinin sıcak, nemli kıvrımları mantarın gelişmesi için mükemmel bir ortamdır. Alanı temiz ve kuru tutmak, bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir, ancak belirtiler ortaya çıkarsa bir uzman doktorun gidilmesi gerekir.

Çünkü vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri diğer vajinal enfeksiyonlara ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara benzer. Bir mantar enfeksiyonu değil daha ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, bu durum önemli sağlık sorunlarına yol açabilir

Vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi kolaydır, ilaçlar ile etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavi sonucunda birkaç gün içinde rahatlama sağlanır ama bazı ağır vakalarda bu süre biraz daha uzayabilir. Tekrarlayan mantar enfeksiyonlarınız varsa – bir yıl içinde dört veya daha fazla daha uzun bir tedavi kürüne ve bir bakım planına ihtiyacınız olabilir. Vajinal enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız doğru teşhis ve tedavi için uzman bir doktorla görüşmeniz gerekir.

Vajinal mantar enfeksiyonu her 4 kadından 3’ünün en az bir kere karşılaştığı yaygın bir enfeksiyon türüdür; vajinada bölgesel yanma, kaşınma, alışılmadık yoğun, beyaz bir akıntı, sık idrara çıkma ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtileri bulunmaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikropların en sık görüleni Candida albicans adı verilen bir maya hücresidir. Yapılan incelemelerde vakaların %90’ından fazlasına bu mantarın neden olduğu görüldüğünden, vajinal mantar enfeksiyonları genelde vajinal kandidiyazis şeklinde tanımlanır. Sağlıklı bir vajinada bazı bakteri ve maya hücreleri bulunur. Ancak, bakteri ve mantar dengesi değiştiğinde, maya hücreleri çoğalabilir ve enfeksiyona neden olur. Stres, gebelik, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, antibiyotik kullanımı, bazı doğum kontrol hapları, yanlış hijyenik ürün ve iç çamaşırı kullanımı ve diyabet Candida maya hücrelerinin artmasına neden olabilmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

CINSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NELERDIR ...

Sex Yapmanın Faydaları

Araştırmalara göre haftada 1 kez seks yapan bir kadının adet sancıları az ...

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik genel olarak psikolojik faktörlere bağlı olmanın yanı sıra ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?