Şeref Tunca Kimdir

yorum yok
12 okuma
9 Ocak, 2018
Şeref Tunca Kimdir

Şeref Tunca Hayatı Biyografisi

1945:1947 yıllarında Teğmen olarak görev yaptığı Kahramanmaraş ilinde dönemin Atletizm Federasyonu Başkanı Nail MORALI’nın isteği üzerine Atletizm İl Temsilcisi oldu ve bölgede düzenlenen Kros yarışmalarında atletlerin başarılı sonuçlar almalarında büyük katkı sağladı.

1951 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Yüksek Beden Eğitimi Okulunu bitirerek Beden Eğitimi Öğretmeni oldu ve 1951 yılında Konya Astsubay Hazırlama Okulu’na tayin olduğunda Konya ilinde ilk resmi voleybol müsabakalarının başlamasına öncülük ederek ilk müsabakaların hakemliğini yaptı.

1956 yılına kadar Konya Astsubay Hazırlama Okulu’nda görev yaptıktan sonra 1956 yılında ANKARA’ya Kara Harp Okulu’na öğretmen olarak atandı ve 1972 yılına kadar aralıksız 16 yıl öğretmenlik yaptı.

Bu süre içerisinde bilahare TSK Spor Okulu ile İngiltere Kraliyet Ordu Spor Okulu ve Akademisini bitirdi.

Yurtdışında; İtalya’da atletizm, İngiltere’de Judo ve Jimnastik, yurt içinde ise; Futbol, Voleybol, Basketbol ve Hentbol Antrenörlük kurslarını gördü.

01 Temmuz 1923 tarihinde Amasya’da doğdu. İlköğretimini tamamlamayı müteakip Erzincan Askeri Ortaokulu’na girdi.

Spor sevgisi ve spor yapma alışkanlığını askeri öğrencilik yıllarında kazandı. Maltepe Askeri Lisesi’nde öğrenciliği sırasında çeşitli spor dalları ile meşgul olması öğretmenlerinin dikkatini çekerek Okul Atletizm Takımına alındı.

1941 yılında İSTANBUL Fenerbahçe Stadında yapılan Yıldızlar Türkiye Uzun Atlama müsabakalarında 6 metre 31 santimetre atlayarak Türkiye Rekoru’nu kırdı ve Türkiye Birincisi oldu.

Kara Harp Okulu Öğrenciliği döneminde Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalarda uzun atlama, üç adım atlama ve 100 metre dallarında çeşitli birincilikler elde etti.1944 yılında Kara Harp Okulu’ndan piyade subayı olarak mezun oldu.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Melda Onur Kimdir

Melda Onur Nereli İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ...

Gürsel Koçak Kimdir

Gürsel Koçak Hayatı Biyografisi Burada konularında uzman olan ; Bekir Sıtkı ...

Gazi Şahin Kimdir

Gazi Şahin Hayati Biyografisi 10 yıl Adalet Bakanlığında görev yapan Şahin, ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?