Nikolaus Otto Kimdir

yorum yok
76 okuma
26 Ağustos, 2017
Nikolaus Otto Kimdir

Nikolaus Otto Biyografisi

1864 yılında Köln‘de ilk motor üretim şirketini kurdu. Daha sonra Eugen Langen ile “N.A. Otto & Cie.”i kurdu. Üretikleri motor 1867‘de Paris Dünya Fuarı”nda altın madalya kazandı. Bu başarı satışlarının çoğalmasını sağladı ve şirketin kârı yükseldi. 1872’de fabrika yönetimine deneyimli bir mühendis olan Gottlieb Daimler‘i motor üretiminde yardımcı olmak üzere işe aldılar.
Çalışmasını Lenoir’in yaptığı motorun iyileştirmesine yöneltti. Lenoir’in iki zamanlı motorundan farklı olarak, dört zamanlı çevrimle çalışan yeni bir tip motor yapmaya çalıştı. 1862’de dört zamanlı motorun çalışır bir modelini hazırladı. Ancak ateşleme sisteminden kaynaklanan güçlükler yüzünden bu motor üzerindeki çalışmaları bıraktı. Onun yerine; gazla çalışan, geliştirilmiş bir “iki zamanlı atmosferik motor” geliştirdi. 1863’te icadının patentini aldı ve kendisini maddi bakımdan destekleyecek Eugen Langen‘le ortak oldu.

İki zamanlı motoru iyi satmalarına rağmen, Otto, ateşleme sistemi nedeniyle verimli çalıştıramadığı, dört zamanlı motor üretimine yeniden dönmeyi düşündü. 1876 yılının başlarında ateşleme sistemini geliştirmeyi en sonunda başardı ve böylece kullanılabilir, dört zamanlı, dakikada 180-200 devir yapabilen bir motor yapabildi. Bu model ilk kez Mayıs 1876’da ortaya çıktı ve ertesi yıl patent aldı. Dört zamanlı motorun üstün verimliliği ve etkin çalışması satışlara yansıdı. On yıl içinde 30.000’in üzerinde satıldı.
1859 yılında Etienne Lenoir (1822-1900) tarkömürlü motoru ilk kez gördükten sonra içten yanmalı motorlarla ilgili deney mahiyetinde çalışmalar yapmaya başladı. Otto bu motorun sıvı bir yakıtla çalıştırılması halinde daha kullanışlı olacağını fark etti. 1861 yılında ilk motorunu imal etti. Kısa bir süre sonra bir karbüratör yaptı; patent için yaptığı başvuru daha önceden benzer bir alet icat edilmiş olduğundan reddedildi.10 Haziran 1832 tarihinde Almanya‘da doğmuştur. Babası Otto küçükken öldü. 1948 yılında 16 yaşında iken eğitim hayatını sonlandırdı. Geçimini bakkallık yaparak sağlamaya çalıştı. Daha sonra Frankfurt‘ta tezgâhtarlık yaptı. Bundan sonra da pazarlamacılık yaptı. Daha sonra Köln‘e taşındı.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Michaele Schreyer Kimdir

Michaele Schreyer Hayatı Biyografisi “Transfer policy and fiscal federalism – ...

Mehmet Saray Kimdir

Mehmet Saray Hayatı Biyografisi 8 Kasım 1995’te Atatürk Araştırma Merkezi ...

Mahmut Ak Kimdir

Mahmut Ak Hayatı Biyografisi Aşık Mehmed ve Menazırü’l-avalim’i” konulu ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?