Nick Leeson Kimdir

yorum yok
52 okuma
20 Kasım, 2017
Nick Leeson Kimdir

Nick Leeson Biyografisi

23 Şubat 1995‘de “Üzgünüm” yazılı bir not bırakarak kaçtı. Malezya ve Tayland üzerinden Almanya‘ya giriş yapan Leeson, Almanya’da havalimanında yakalanarak tutuklandı.

Durumdan haberdar olan Barings Bank yöneticileri pozsiyonları kapamadan önce durumu basına duyurmak gibi bir hata yapınca, NIKKEI’nin düşüşü daha da hızlandı ve Leeson’un kaçmadan önce bıraktığı 250-300 milyon Pound‘luk zarar bir kaç gün içerisinde 825 milyon Pound‘a yani 1.4 milyar Dolar‘a kadar yükseldi. Dönemin bankacılık sektörünün ve piyasanın büyüklüğüne bakıldığında söz konusu rakamlar Barings için korkunç boyutlardaydı.

Barings Bank, 26 Şubat‘ta iflasını açıkladı. Nick Leeson, Singapur’a geri gönderildi ve ülke mahkemesinde yargılanarak, Changi Hapisanesinde 6 yıla mahkum edildi. Hapisanede kaldığı dönemde, 1996 yılında otobiyografisini yazdı ve yayınladı: “Rouge Trader“. Eşi Lisa, hapse girmesinden sora Leeson’dan boşandı. Sonradan hostes olan Lisa, kısa bir süre sonra başka bir evlilik gerçekleştiriyordu.

17 Ocak 1995‘de gece saat 5 sıralarında Japonya‘da meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki, 6.500 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan, Büyük Hanşin Depremi‘yle herşey bitme noktasına geldi. NIKKEI hızla değer kaybetmeye başlamıştı.

Leeson, bankanın genel merkezinden aldığı fonları dahada büyüttü. Zararını kapatmak için tek şansı borsanın artmasıydı.

Ancak önce borsanın düşmesini engellemesi gerektiğinin de farkındaydı. Tüm fonlarını alım yaparak kullanmasına rağmen, olması gereken oldu ve tek başına piyasaya karşı duruşu, başarısızlıkla sonuçlandı.

Nick Leeson, 25 Şubat 1967‘de Watford, İngiltere’de dünyaya geldi. Parmiter’s School‘u bitirdikten sonra 1985 yılında bir özel banka olan Coutts‘da işe başladı.

1987‘de Morgan Stanley‘e geçen Leeson, 2 yıl sonra 1989‘da Barings Bank‘a transfer oldu. Zeki, çalışkan ve yetenekli bir finans uzmanı olan Leeson, genç yaşında kariyerine hızlı başlamış ve hızlı ilerliyordu.

1967, İngiltere doğumlu bankacı, trader (yatırım uzmanı). 1992–1995 yılları arasında, bankası adına, SIMEX‘de (Singapur Uluslararası Para Borsası) yaptığı izinsiz işlemleriyle, 1760‘lı yıllarda kurulmuş, Napolyon‘a savaşta fon desteği dahi vermiş olduğu söylenen ünlü ingiliz yatırım bankası olan Barings Bank‘ın iflasına ve ingiliz bankacılık sektörünün ciddi yaralar almasına sebebiyet vermiştir. Yarattığı maddi zararın yaklaşık değeri 1.4 Milyar Amerikan Doları‘dır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Eraslan Özkaya Kimdir

Eraslan Özkaya Biyografisi 27.5.1986 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen ...

Esra Çakır Kimdir

Esra Çakır Hayatı 1994-1997 yıllarında Ford Otosan’da Satış Sonrası ...

Erkan Petekkaya Kimdir

Erkan Petekkaya Biyografisi 1994 yılında kamera şakalarıyla tanıştığı ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?