Menopozda Ateş Basma

yorum yok
77 okuma
24 Ağustos, 2017
Menopozda Ateş Basma

Sıcak basması yalnızca menopoz döneminde mi meydana gelir?
Sıcak basmasına yol açan tek sebep menopoz değildir. Tiroit, enfeksiyon ya da kanser gibi sebeplerle de ateş basması meydana gelebilir.

Ateş basması tedavisi nasıldır?
Ateş basması, menopoz için uygulanan hormon replasman tedavileri ile hafifletilebilmektedir. Ancak bu aşamada hormon tedavisinden önce denenmesi gereken bazı önlemler vardır. Bunlar:

Yaşam tarzı değişiklikleri:
Yapılan araştırmalar, yaşam tarzı değişikliklerinin ateş basmasını hafiflettiğini ortaya koymuştur. Ateş basmalarını tetikleyen uyarıcılardan uzak durmak (sıcak içecekler, baharatlı besinler, alkol, sigara gibi) sıcak basmalarını hafifletebilir.

Stresten uzak durmak:
Stresin azalmasını sağlamak ve düzenli egzersiz yapmak da sıcak basmalarını hafifleten unsurlardır. Özellikle yoga ve meditasyon gibi yöntemler oldukça faydalıdır. Nefes teknikleri ve özellikle akupunktur yöntemleri sıcak basmalarını hafifletmektedir.

Menopoz kaynaklı olarak yaşanan ateş basmaları her kadında farklı şekillerde meydana gelebilir. Ateş basmasına yol açan faktör, günümüzde halen bilinmemektedir. Ancak beyinde ısı regülasyon merkezi olan hipotalamusta meydana gelen değişim sebebiyle meydana geldiği bilinmektedir. Hipotalamus vücutta ısı artışı tayin etmektedir. Bu aşamada da vücutta ısıyı düşürmek için çeşitli değişimler yaşanır. Cilde yakın olan kılcal damarlarda genişleme meydana gelir. Bu durumda da yüz ve boyun kızarmaya başlar. Terleme meydana gelerek vücut ısısı düşürülmeye çalışılır. Nabzın hızlanması ve çarpıntı da bu duruma eşlik eder. Ateş basması yaygın olarak üşüme ve titreme ile devam eder. Bazı kadınlar yalnızca titreme hissi yaşamaktadır.

Özellikle geceleri meydana gelen ateş basması, kadını uykusundan uyandıracak kadar dahi olabilir. Şayet terleme çok şiddetli olursa bu duruma gece terlemeleri adı verilmektedir. .


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Dudak Titremesi Neden Olur

Hipoparatiroidizm Dudak Titremesi Parat hormonun yetersizliği olarak bilinen ...

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık tedavisi Kabızlık değil ayrı bir hastalık, ama sadece bir belirtisi ...

Egzama Tedavisi

Doğal Egzama tedavisi Egzama belirtileri genellikle etkilenen kişiler tarafından ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?