Mehmet İlker Başbuğ Kimdir

yorum yok
30 okuma
22 Ocak, 2018
Mehmet İlker Başbuğ Kimdir

Mehmet İlker Başbuğ Hayatı Biyografi

1989 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Belçika/Mons’da Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahında (Shape) Lojistik ve Enfrastrüktür Daire Başkanlığı, Müteakiben 1 Nci Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1993 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Komutan yardımcılığı ve Belçika/Mons’da Milli Askeri Temsil Heyeti (Nmr) Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 1997 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile 2 Nci Kolordu Komutanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genelsekreter Başyardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 2002 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı, Genelkurmay 2’nci Başkanlığı ve 1’nci Ordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş 30 Ağustos 2006 tarihinden geçerli olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt‘ın 30 Ağustos 2008 itibariyle yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ getirildi.

29 Nisan 1943 tarihinde Afyonkarahisar’da doğmuştur. 1962 yılında Kara Harp Okulundan, 1963 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1971 yılına Kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı yapan Başbuğ, 1973 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; Genelkurmay Plan Ve Harekat Daire Başkanlığında Proje Subaylığı ve Harp Akademileri Komutanlığında Öğretim Üyeliği yapmıştır.

Müteakiben Belçika/Brüksel’de NATO Uluslar Arası Askeri Karargahı(Ims)’Nda İstihbarat Plan Subaylığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve 51 Nci Piyade Tümeni 247 Nci Piyade Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Hayal Gönenli Kimdir

Hayal Gönenli Hayatı 6 Eylül 1970 Tarihinde Creova/ROMANYA’da organize edilen ...

Hidayet Türkoğlu Kimdir

Hidayet Türkoğlu Hayatı Bu başarı o zamana kadar bir Türk basketbolcunun ...

Halit Deringör Kimdir

Halit Deringör Hayatı 1922’de İstanbul’da doğan Deringör, futbola 10 ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?