Kızlık Zarı Yırtılmasının Nedenleri

yorum yok
125 okuma
14 Ağustos, 2017
Kızlık Zarı Yırtılmasının Nedenleri

ZARIN YIRTILMASI SONUCU OLUŞAN KANAMA

Tekrardan ilişkiye başladığınızda yırtılma olasılığını azaltmak ve böylece daha fazla kanamayı önlemek için sürtünmeyi azaltan silikon veya su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmayı deneyebilirsiniz. İlişki sırasında ya da sonrasında kanama olması, bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların üreme organlarında iltihap veya tahrişe neden olduğunun da bir göstergesi olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklı kanamalar kadınların cinsel aktivitelerinin olmadığı günlerde de meydana gelebilir. Eğer bir kadın bu tür bir durumdan muzdarip olduğunu düşünüyorsa, sorunun tanımlanması ve gerekli tedavinin uygulanması için doktora gidilmesi önemlidir.

Ayrıca, bazen ilişki esnasında ve ilişki sonrasında meydana gelen kanamalar adet dönemlerinden önce ve sonra da ortaya çıkabilir. Eğer kanamalar adet dönemlerinizden kaynaklı ise, cinsel ilişki de ilişki sırasında ve ilişki sonrasında kanamanın başlamasını tetikleyebilir. Bazen de yumurtlama döneminin son gününde cinsel ilişkiye girildiğinde de kanama olabilir. Ancak, her iki durumda da, adet dönemlerinde görüldüğü gibi gerçek bir kanama olmaz. Bununla birlikte, kanama koyu veya kırmızı parlak renkte olmalıdır.

Bazı durumlarda ise ilişki sonrası kanama rahim içindeki iyi huylu büyümeler nedeniyle olabilir. Bu nedenle her türlü vajinal kanama için tıbbi desteğe başvurmanız ve doktorunuza görünmeniz önemlidir. Çünkü miyomlar ve polipleri kendiniz teşhis edemezsiniz.

Kadınlar çoğu zaman cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan kanı kendi kanları olarak görürler. Ancak erkeğin menisinde gelen kan da olma ihtimali vardır. Boşalma esnasında erkekten gelen meninin içindeki kan da vajinal kanama görüntüsünde olabilir. Bu nedenle ilişkiden sonra kanın kimden geldiğinin anlaşılması için kadının kendisini eşiyle birlikte değerlendirmesi daha mantıklı olacaktır.

ZARIN YIRTILMASI SONUCU OLUŞAN KANAMA

Kızlığının bozulması veya bekaretin kaybedilmesi olarak adlandırılan eylem sonrası ortaya çıkan kandır.

Kızlığın bozulması sırasında ne kadar kan gelir?

Bu konu çokça sorulmaktadır. Ancak ilk cinsel deneyim sonrası gerçekleşmesi beklenen belli bir kan kanama miktarı yoktur. Bazı kadınların ifadelerine göre kişisel durumlar değişiklik olduğunu göstermektedir:

Binlerce kadın ilk seks deneyiminden sonra hiçbir kanama yaşamadığını belirtmiştir. Çoğunda ise ilişki sonrası çarşafta veya genital temizlik sırasında birkaç damla veya lekelenme şeklinde kan miktarı görülmüştür. Zaman zaman ise kızlar bekaretini kaybettikten sonra ağır ile orta düzey arasında kanama ile karşılaşılabilir.

Rapor edilen birkaç ifadeye göre ise kızlık zarının yırtılması nedeniyle şiddetli ya da aşırı kanama gerçekleşmiştir. Bu nedenle, kızlığın bozulması esnasında ne kadar kanama olacağını kestirmek zordur. Eğer şiddetli bir kanama gerçekleşirse emici hijyenik pedlerden kullanmak için doktorunuza danışınız.

KANAMA NE KADAR SÜRER?

Cinsel ilişki sırasında meydana gelecek kanamanın ne miktarda olacağının belirlenememesi gibi bu kanamanın ne kadar süre ile devam edeceği de kesin değildir. Kanama beş ila on dakika veya birkaç saat arasında değişebilir. Çok sık olmasa da kanamanın diğer güne kadar sürmesi de mümkündür.

Kızlık zarının ilk cinsel ilişki sırasında düzgün yırtılmaması durumda, sonraki birkaç seks boyunca da belli miktarlarda kanama gerçekleşebilir.

KIZLIK ZARININ İYİLEŞMESİ NASIL HIZLANDIRILIR?

Yırtılan kızlık zarının iyileşmesi ve onarılması için yapabileceğiniz bir şey yok. Kanama genellikle kendiliğinden durduğu için çoğu durumda bunun için de bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Ancak eğer kanama çok ağır gerçekleşiyorsa ve günlük faaliyetleriniz için engel teşkil etmeye başladıysa, kanamayı azaltmak için vajinal bölgeye buz uygulaması yapabilirsiniz.

İlgili bölgenin iyileşmesi için tekrar cinsel ilişkiye girmeye ara vermeniz önemlidir. Kanama tamamen durana kadar tamponlar dahil olmak üzere vajinada her türlü penetrasyonun olmaması gerekir.

Kanamanın ciddi şekilde seyrettiği, huzursuzluk, halsizlik veya baş dönmesine neden olduğu durumlarda vakit kaybetmeden bir jinekoloğa görünün.

İlişki sırasında kanama olması, bir histerektomi ameliyatı sonrası idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Bazı ciddi sağlık durumlarında, örneğin yaranın enfeksiyon kapması gibi durumlarda iyileşme bir kaç ayı bulabilir. Serviksin hassas ve duyarlı hale gelmesinden dolayı, hamilelik esnasında yapılan cinsel ilişki sırasında da kanama olabilir. Bu durumda doktor tarafından muayene edilene kadar cinsel ilişkiye ara vermeniz tavsiye edilir.

Kızlık zarı vajinanın açılmasını kapsayan ince bir doku ya da zardır. Bu dokunun yapısı eğer ilk seks ile hala bozulmamış ise, penetrasyon sırasındaki yırtılmaya bağlıdır. Kızlık zarının yırtılması genellikle ağrının yanı sıra kanamaya da yol açar.

Çoğu durumda, ilk ilişki sırasında kızlık zarının kanaması beklenen bir şey olduğu için endişeye neden olmaz. İlk ilişki sırasında kanamanın nedeni kızlık zarının yırtılması dışında başka nedenler de olabilir. Örneğin, küçük bir vajinal yırtılma bu nedenlerden biri olabilir. Bu vajinal yırtıkların iyileşmesi seksten sonra yaklaşık bir ila üç gün sürebilir. Bu süre içinde iyi bakım yapılması ve mastürbasyon, tampon kullanımı ya da seks ile bu vajinal yırtıkların kötüleşmesinin önüne geçilmelidir.

Bazı kültürlerde, ilişki sırasında kanama olması bekaretin işareti olarak kabul edilir. Ancak kızlık zarının sadece seks sırasında yırtılmadığının da bilinmesi gerekir. Bazı kadınlarda, kızlık zarının elastikiyeti nedeniyle ilk ilişkiden sonra bile kanama olmayabilir. Benzer şekilde, bu hassas dokunun yırtılmasına yol açabilecek çeşitli faktörler de vardır.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

CINSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NELERDIR ...

Sex Yapmanın Faydaları

Araştırmalara göre haftada 1 kez seks yapan bir kadının adet sancıları az ...

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik genel olarak psikolojik faktörlere bağlı olmanın yanı sıra ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?