Kıl Dönmesi Tedavisi

yorum yok
36 okuma
8 Şubat, 2018
Kıl Dönmesi Tedavisi

Gümüş nitrat tekniği
Kıl dönmesinin lokal tedavisinde en sık olarak gümüş nitrat, fenol ve fibrin yapıştırıcı gibi kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Schneider ve ark. fenol ile 45 hastada ve Doğru ve ark. ise 41 hastada başarılı sonuçlar bildirmiştir. Bu kimyasal maddeler fistül girişlerinden içeriye verilir ve bu işlemler ortalama 10-15 dakika içinde tamamlanır. Haftalık veya iki haftalık kontrollerle ortalama 4-6 hafta içinde iyileşme olması beklenir.

Bazı cerrahlar hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin, kıl dönmesi (pilonidal sinüs) hastalığının 40 yaştan sonra kendiliğinden gerileyeceğine inanırlar, bu nedenle komplike hastalık olmadıkça ameliyat önermezler. Son yıllarda bu görüşün destekçileri artmaktadır. Tüm dünyada doğal ilaçlar ve alternatif tedavilere karşı giderek artan bir eğilim içinde hastalarında alternatif tedavi yönünde talepleri giderek yoğunlaşmaktadır.

Kan sulandırıcı ilaçlar (Aspirin®, Coraspin®, Ecoprin®, Dispril®, Coumadin®, Heparin®, Plavix®, Pradaxa® vb.),romatizma ve ağrı kesici ilaçları, insülin, demir ilacı veya antibiyotik kullanıyorsanız doktorunuzu uyarınız. Kan sulandırıcı ilaçların işlemin7-10 gün öncesindenkesilmesi gereklidir. Ayrıca mutlakaallerjilerinizkonusunda doktorunuzu uyarınız. Sıklıkla, kan sulandırıcı ilaçlara, işlemden 5-7 gün sonra tekrar başlanılabilir, ancak bu konuda mutlaka doktordan onay almak gerekir.

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi sonrasında ne zaman işe geri dönülebilir?
Hastalar ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi sonrasında derhal işlerine geri dönebilirler. Bu işlemin Diş Doktorunda lokal anestezi ile uyuşturma ile yaptırılan bir işlemden pek farkı yoktur. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinin avantajı işten geri kalmaya neden olmamasıdır. Belirgin bir ağrı yaratmaz ve basit ağrı kesici haplar ile işlem sonrasındaki ağrı kontrol altına alınabilir.

Bascom tekniği
Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisinde‘’Bascom tekniği’’veya‘’sinüsektomi’’olarak adlandırılan bu teknikte lokal anestezi ile kıl kesesinin olduğu küçük bir alan çıkartılır ve bazen fistüller arasındaki ilişkileri kesmek gerekebilir. Bu teknik, ilk olarak 1980 yılında Bascom tarafından tanımlanmış olup, tekrarlama oranı hayli düşüktür. Soll ve ark. 2011 yılında İsviçre’de 257 hasta üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmada ortalama 3.5 yıllık takip ile % 7 nüks belirlediklerini bildirmişlerdir.

Lazer tekniği
Bu teknik İngilizce kaynaklarda‘’Fistula laser closure’’veya kısaltılmış adı ile‘’FILAC’’olarak veya‘’Laser ablation of the fistula tract’’yada kısaca ‘’LAFT’’ adlandırılmaktadır. Lazer ile fistül kapatılması tekniği ilk olarak 2011 yılında Almanya’da Wilhelm tarafından makat fistülü tedavisi için tanımlanmıştır. Buradaki ana mantık, boşluğun adeta silikon ile dolgu yapar gibi, lazer ile yakılarak kapatılmasıdır. Lazer 1,470 nm dalga boyunda ve 13 watt gücünde olup, kıl dönmesi boşluğu yolunun fırça ile temizlendikten sonra ince bir kürdan çapında olan lazer çubuğu ile fistül tünelinin 360odairesel olarak (radyal fiber ile) yakılarak fistül yolunun kapatılmasıdır. Bu teknik komplike olmamış olgularda rahatlıkla lokal anestezi ile uygulanabilmekte, ve işlem sonrası ağrısız, daha çok yanma hissi ile seyretmekte ve sonuçları gayet iyi olan güncel bir tekniktir. Lazer tekniği Bascom tekniği ile birlikte de (kombine) yapılabilir, ancak sıklıkla ek bir delik açmadan, yada kesi yapmadan ve hastanın mevcut olan fistül deliğinden girilerek yapılması tercih edilir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sigara 10 çeşit kansere yol açıyor

ZORLA BIRAKTIRMAK ETKİLİ DEĞİL Sigaranın zorla bıraktırılmasının etkili ...

Kalçada Sinir Sıkışması Tedavisi

Kalçada sinir sıkışması teşhisi Bu rahatsızlığın teşhisinde hastanın ...

Cinsel İsteksizlikten Kurtulma Yolları

Erotik ilham perinizden yardım alın “Birinin cinsel enerjisini şişeleyip ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?