Karın Ağrısı

yorum yok
28 okuma
24 Kasım, 2017
Karın Ağrısı

Karın Ağrısının Nedenleri
Karın ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir. Önemli bir nokta, durumun ne zaman acil olduğunu ayırt edebilmektir. (Makalemizin son bölümünde acil durum belirtilerini bulabilirsiniz.) Bazı hallerde ise ağrının kendiliğinden geçmesini beklemek yeterlidir.

Sanılanın aksine karın ağrısının ciddi bir rahatsızlığa işaret edip etmediği ağrının şiddeti ile doğru orantılı olmayabilir. Örneğin gaz nedeniyle çok şiddetli bir karın ağrısı çekebilirsiniz. Öte yandan kolon kanseri gibi önemli bir rahatsızlık, sadece orta şiddette bir karın ağrısına yol açabilir.

Karın ağrısının tam olarak neden kaynaklandığını anlamak için ağrının yeri önemli bir ipucudur. Karın bölgesi dört farklı bölüm olarak düşünülebilir. Sağ üst ve alt ile sol üst ve alt olarak ağrıların yeri tespit edilmeye çalışılır. Bu bölümlerde yer alan ağrılar o bölümdeki organlarla ilgili olabilir. Örneğin apandisit ağrısı genellikle apandisitin bulunduğu sağ alt karın bölgesinde oluşur. Gastrit daha çok üst bölümlere vurur. Karaciğer ile ilgili sorunlarda ise göğüs kafesinin hemen altında, karnın sağ üst köşesinde ağrı hissedilebilir.

Görüldüğü üzere karın diye adlandırdığımız bölgede pek çok farklı organ yer almakta ve bu organlarla ilgili hastalık veya sorunların belirtileri arasında da çoğu kez karın ağrısı yer almaktadır. Üstelik karın ağrısı sadece organlarla ilgili olmak zorunda da değildir. Bazen de bir kan hastalığını haber verir. Dolayısıyla karın ağrısı nedeni dediğimizde pek çok olasılıktan söz ediyor olabiliriz. Hastanın ağrının yerini doğru şekilde tarif etmesi ve karın ağrısı dışında varsa diğer belirtiler ve en önemlisi de hastanın detaylı olarak anlattıkları, hasta öyküsü teşhis adına önemlidir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Dudak Titremesi Neden Olur

Hipoparatiroidizm Dudak Titremesi Parat hormonun yetersizliği olarak bilinen ...

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık tedavisi Kabızlık değil ayrı bir hastalık, ama sadece bir belirtisi ...

Egzama Tedavisi

Doğal Egzama tedavisi Egzama belirtileri genellikle etkilenen kişiler tarafından ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?