Kalçada Sinir Sıkışması Tedavisi

yorum yok
38 okuma
22 Ocak, 2018
Kalçada Sinir Sıkışması Tedavisi

Kalçada sinir sıkışması teşhisi

Bu rahatsızlığın teşhisinde hastanın tarif ettiği ağrının önemi büyüktür.

Ağrı kalçadan başlayarak, topuğa kadar uzanıyorsa, karıncalanma ve uyuşma hissediyorsa, teşhis daha kolay olur. Bu arada kasların durumu da değerlendirilmelidir.

Kalçada sinir sıkışması olduğunda, bu siyatik sinirden beslenen kaslardaki güçsüzlük te dikkat çekicidir.

Ayrıca aşil refleksi denilen bazı reflekslerde de azalma olur. Bu nedenle hastanın bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekir. Kesin tanı için, hastaya BT ve MR gibi tetkiklerinde yapılması gerekir.

Kalçada sinir sıkışması, bu bölgeden geçen siyatik sinirinden kaynaklanır. Belde beş kemik, bu kemiklerin altında kuyruk sokumu kemiği vardır.

Bu kuyruk sokumu kemiği ile kemik arasından geçen, kalçanın ortasından topuğa kadar uzanan sinir siyatik sinirdir. Bu sinirde meydana gelen sıkışma ise siyatik olarak tanımlanır.

Kalçada sinir sıkışması denilen sorun da siyatik sinirinin bir sebepten dolayı sıkışmasıdır. Sıkışma farklı derecelerde meydana gelebilir.

Kalçada sinir sıkışmasının nedenleri farklıdır. Sinir sıkışması olduğunda, bunun seviyesine göre, kalçada, bacakta ya da kalçadan topuğa kadar inen ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma gibi etkiler hissedilir.

Bel fıtığından kaynaklanan sinir sıkışmasında yani beldeki son kemikle kuyruk sokumu kemiği arasında sinir sıkışırsa, kalçadan başlayan bacaktan topuğa kadar uzanan ağrı ve uyuşma hissedilir.

Kalçanın ortasında priformis kas sendromu denen durumda ağrı kalçanın etrafında olur. Kalça hareketi ile hissedilen ağrı şiddetlenir.

Kalçada sinir sıkışmasıyla oluşan ağrı bele kadar uzanabilir. Fakat en fazla alt belde, kalçadan topuğa kadar uzanan ağrıyla ve uyuşma ile kendini gösterir.

Sinir sıkışması sonucunda oluşan ağrılar kalça etrafında olan başka ağrılarla karıştırılabilir. Daha çok belden kalçaya doğru ağrı yapan bel kayması, bel eğriliği gibi sorunlarda bu karışıklık olabilir.

Ayrıca kalça kireçlenmesi, kalça tendinitlerde meydana gelen diğer sinir sıkışmaları da siyatik ağrısıyla karışabilir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sigara 10 çeşit kansere yol açıyor

ZORLA BIRAKTIRMAK ETKİLİ DEĞİL Sigaranın zorla bıraktırılmasının etkili ...

Kıl Dönmesi Tedavisi

Gümüş nitrat tekniği Kıl dönmesinin lokal tedavisinde en sık olarak gümüş ...

Cinsel İsteksizlikten Kurtulma Yolları

Erotik ilham perinizden yardım alın “Birinin cinsel enerjisini şişeleyip ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?