Hafız Esad Kimdir

yorum yok
17 okuma
9 Şubat, 2018
Hafız Esad Kimdir

Hafız Esad Biyografi

Ordudan ayrıldıktan sonra 16 yaşında üye olduğu Baas Partisi’nin askeri kanadında önemli görevler üstlendi.

Esad, 1966’da Baas Partisi*nin Suriye kolu içindeki radikal ve bağımsızlık yanlısı kanadın, barışçı kanadı devirmesinin ardından partideki hizmetlerinin karşılığında Savunma Bakanı oldu.

Filistinli gerillalarla Ürdün ordusu arasında çıkan Ürdün içsavaşında hangi tarafın tutulacağı tartışmaları ülkeyi böldüğü dönemden başarıyla sıyrılarak 13 Kasım 1970’te kansız bir darbeyle iktidarı ele aldı.

Mart 1971’de yapılan halkoylaması ile de Suriye’nin Devlet Başkanı oldu ve hayata gözlerini yumana kadar bu görevi sürdürdü.

Esad’ın, ülkeyi yönettiği dönem dünyanın kaynayan kazanı Ortadoğu’nun en hareketli yılları idi. Doğu komşusu Irak’ta iktidar ve kardeş parti Baas yöneticileriyle hiç bir zaman yıldızı barışmadı.

1973 Arap İsrail savaşında Mısır’ın yanında yeraldı ancak yenilgiyle çıktığı savaşın ardından Mısır ile de yolları ayrıldı.

6 Ekim 1930 tarihinde yoksul bir çocuk olarak dünyaya gözlerini açtı. Çocukluğu maddi zorluklarla geçen her yoksul ailenin çocuğu gibi asker olmak istedi. 1955’te Hums Askeri Akademisi’nden pilot subay olarak mezun oldu.

1957 yılında Enise Ahmed Mahluf ile evlendi. Çiftin bu evlilikten Büşra, Basil, Beşşar, Macid ve Mahir adında 5 çocuğu dünyaya geldi.

1958 yılında gece savaşı eğitimi görmek amacıyla SSCB’ye gönderildi. Yurduna döndükten sonra uzun yıllar orduya hizmet eden Esad, başarılarıyla hava filosu komutanlığına kadar yükseldi.

1961’de Mısır Devlet Başkanı Nasır’ın başını çektiği Pan-Arap ütopyosını gerçekleştirmeye çalışan Birleşik Arap Cumhuriyeti’nden Suriye’nin çekilmesine karşı çıkınca ordudan ihraç edildi.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Hayal Gönenli Kimdir

Hayal Gönenli Hayatı 6 Eylül 1970 Tarihinde Creova/ROMANYA’da organize edilen ...

Hidayet Türkoğlu Kimdir

Hidayet Türkoğlu Hayatı Bu başarı o zamana kadar bir Türk basketbolcunun ...

Halit Deringör Kimdir

Halit Deringör Hayatı 1922’de İstanbul’da doğan Deringör, futbola 10 ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?