Fikret Gökçe Kimdir

yorum yok
35 okuma
29 Ocak, 2018
Fikret Gökçe Kimdir

Fikret Gökçe Hayatı Biyografi

Yurtdışından sağladığı bir kaynakla satın alınan otobüsü engelliler için kullanılmak üzere 1995 yılında Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağışladı.1985’te kurulan Zihinsel Özürlüler Federasyonu, 1986 yılında kurulan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun kuruluş çalışmalarında bulundu ve bu kuruluşlarda 2005 yılına kadar Başkan, Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter olarak görev yaptı.TESYEV, Engelliler Spor Federasyonu ile Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun kuruluş çalışmalarında bulundu, yönetimlerinde görev aldı.

Engellilerle ilgili birçok proje yaptı ve gerçekleştirdi.17 Ağustos 1999 depreminde bölgede önemli çalışmalar yaptı, Kocaeli Vilayet binası yanında ilk prefabrik yapıyı kurarak burayı yardım ve koordinasyon merkezi olarak faaliyete geçirdi.

Prof.Dr.Ahmet Mete IŞIKARA’nın başkanlığında TÜRKİYE AFETE HAZIRLIK VE DEPREM Derneğini kurdu.

1996 yılından itibaren engellilerle ilgili yasa çalışmalarında ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi’nin kuruluş çalışmalarında yer aldı, 1997 yılında üçlü kararname ile bu kuruma Başkan Yardımcısı olarak atandı ve 2003 yılında buradan tekrar emekli oldu.

3 Aralık 2003 Dünya Özürlüler Günü’nde TBMM’nde toplanan ilk ENGELLİLER PARLAMENTOSU’nun başkanlığını yaptı.

21 Mayıs 1945’te Zonguldak’ta doğdu. Türk Hava Kurumu eğitimlerine katılarak 1961’de planör, 1962’de paraşüt bröveleri aldı.

Karabük Demir Çelik Fabrikalarında 33 yıl çalıştı.

1995 yılında Fırınlar Başmühendisi iken emekli oldu.1.ve 2. Kıbrıs Barış Harekatı’na yedeksubay olarak katıldı, gazi oldu.

O zaman bir ilçe olan Karabük’te 16 Eylül 1981’de eğitime açılan Türkiye’nin ilk zihinsel engelliler okulunun yapımını sağlayarak devlete kazandırdı.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Nicole Kidman Kimdir

Nicole Kidman Biyografi Hayatı Daha evleneli ancak birkaç ay olmuşken, Dustin ...

Numan Ağa Kimdir

Numan Ağa Biyografi Hayatı Tanburî Numan Ağa’ı padişah çok severdi, ama o ...

Nevzat Altığ Kimdir

Nevzat Altığ Biyografi Hayatı 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?