Dudak Titremesi Neden Olur

yorum yok
43 okuma
16 Ocak, 2018
Dudak Titremesi Neden Olur

Hipoparatiroidizm Dudak Titremesi

Parat hormonun yetersizliği olarak bilinen hipoparatiroidizm hastalığı üst dudakta titremeye yol açar. Parathormonun eksikliği durumunda vücuttaki kalsiyum oranının aşırı azalması ile fosforun artış göstermesine sebep olmaktadır.

Tiklere Bağlı Dudak Titremesi
Titreme oluşurken göz, yüz yada dudak kaslarında görülen bir tik nedeni ile oluşur. Tikler ile eğer sorununuz var ise sürekli spazmlar yaşanır. Bu durum genelde yaş ile beraber iyileşme gösterebilir. Ancak stres ile birlikte daha da kötüleşir.

Yüz Spazmı Dudak Titremesi
Bazen spazm yada tik oluşumundan kaynaklanan devamlı olarak dudak titremesi yaşanır. Eğer yorgunluk yada anksiyete den dolayı yarı yüz spazmı yaşanırsa kasılmayı fark edersiniz.

Yüz Felci Dudak Titremesi
Herhangi bir nedenle hasar gören yüz sinirleri yüz felcine yol açar. Devamlı dudak titremesi yüz felci gibi tıbbi bir durumun sonucunda oluşum göstermektedir. Eğer yüz felci nedeni ile devamlı olarak dudak titremesi var ise yüzde sarkma, şişme ve zor konuşma gibi başka belirtileri de meydana getirir.

Parkinson Hastalığı Dudak Titremesi

Dopamin salgılamakta olan hücrelerin işlevsel hale geldiği anlarda üst dudakta kalıcı titreme parkinson hastalığı nedeni ile olur. Bu hastalık türünde sinir dejenerasyonuna bağlı olarak gelişmekte olan dudak titremelerinin yanında bacak, el ve kollarda titremeye ve konuşma bozukluğuna yol açar

Dudaklarda titreme genelde stres kaynaklı, aşırı kafein tüketimi, aşırı yorgunluk, potasyum yada duygu eksikliğinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Titreme genelde birkaç dakikada geçse bile bazende birkaç gün dudak titremesi devam eder.

Dudak titremesinin altında yatan hastalık yada çok ciddi bir sebep yoktur. Ancak üst dudak veya alt dudak titremesi hangisi olur ise olsun son derece rahatsız edici ve can sıkıcı bir durumdur. Dudak titremesinin yanında eğer başka belirtiler ile kalıcı dudak titremesi sorunu yaşamakta iseniz durumun altında yatan hastalıklara bakılması ve teşhis konması için doktora başvurmalısınız.

Dudakların etrafında bulunan kaslar ani bir şekilde kasıldığında dudak titremesi olur. Bazen dudaklarda titreme o kadar hızlı olarak belirir ki diğer insanlar tarafından anlaşılamaz. Kasılmalar eğer hızlı ise diğer insanlar dudak titremesini fark ederler.

Ara sıra görüle bilen dudaklarda titreme durumu: uyuşturucu kullanımı, alkol kullanımı ve sigara kullanımından sonra dudak titremesi problemi ile karşılaşırsınız.

Aşırı derecede çikolata yada kafein hapı tüketimi, aşırı kahve tüketimi ve gazlı içecek tüketmekte iseniz dudaklarınızın kasıldığını hissedersiniz. Ara sıra olan dudak titremelerinin yaygın sebepleri arasında şiddetli kaygı, yorgunluk hissi, korku hali ve devamlı stres hali olmaktadır.

Esansiyel titreme gibi histerik oluşan titremelerin arkasında olan sebep olabilir. Aşırı ilaç kullanımı histerik titremeye yol açarken streste esansiyel titremeyi tetiklemektedir. Dudak titremesine sebep olan husus titreme belirtisi ise vücudunuzun başka yerlerinde de kas kasılmaları olabilir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sigara 10 çeşit kansere yol açıyor

ZORLA BIRAKTIRMAK ETKİLİ DEĞİL Sigaranın zorla bıraktırılmasının etkili ...

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık tedavisi Kabızlık değil ayrı bir hastalık, ama sadece bir belirtisi ...

Egzama Tedavisi

Doğal Egzama tedavisi Egzama belirtileri genellikle etkilenen kişiler tarafından ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?