Dilruba Saatçi Kimdir

yorum yok
81 okuma
27 Eylül, 2017
Dilruba Saatçi Kimdir

Dilruba Saatçi Biyografisi

Türkçeyi gitgide unutmaya başladığını farkeden Dilruba Saatçi, 2000 yılında anadilini tekrar öğrenmeye karar verdi. 2000 yılında Berlin’deki Türk Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı. Yoğun bir araştırma, öğrenim ve üretim aşamasından sonra ‘’Fikriye ve Latife, Mustafa Kemal’i Sevdim” adlı eserini yazdı. İlk kez Almanya‘da sahnelenen ve büyük dikkat çeken eser, 2007 yılında Dilruba Saatçi’nin İstanbul’a gelmesi ile İstanbul’da hem de yurt genelinde bir çok kez sahnelenerek oldukça olumlu yankı uyandırdı. Bu oyunla “ VIII. Lions Tiyatro Ödülleri”kapsamında “Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülü”ne layık görüldü.
Dilruba Saatçi, 2007’de “Grup Opal” adında tiyatro topluluğunu ve yine 2007 yılında Murat Aygen ile birlikte “Tiyatro Maan” adlı tiyatro gurubunu kurdu.
2009 yılında “90. Yıla Armağan 55 Nokta Kuzey/Samsun Sanat Atlası” isimli belgesel kitabın tanıtım gecesinde Tiyatro dalında TBMM Meclis Başkanı Köksal Toptan‘ ın elinden plaketini aldı.
Mart 2010 da Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından ‘’Yılın Önder Kadını” ödülünü aldı. Dilruba Saatçi Bu törende sunduğu geceye özel şarkısı, “Hayal” için : “Türk erkeğine armağanımdır” demiştir.
Dilruba Saatçi, 2011 yılında Almanya‘ya döndü ve Yazar, Rejisör ve Oyuncu olarak Stendal Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. AHAB – Akademisinden “Personal Coach” sertifakasını aldıktan sonra 2012 yılında Berlin Tor Akademisi’nde stajını tamamladıktan sonra aynı Akademi de eğitmen olarak çalışmaya devam etti.
Almanya ve Avusturya‘da bir taraftan birçok tiyatroda Oyuncu, Koreograf ve Eğitmen olarak görev alırken bir taraftan da birçok tiyatro eseri ve müzikal yazıp sahneledi.
15 Ekim 1972 tarihinde İstanbul‘da doğmuştur. Babası İsmet Nedim Saatçi, annesi Zeynep Saatçi’dir. Dilara Guay adında bir kız kardeşi vardır. 1981 yılında ailesi ile birlikte Almanya– Berlin‘e göç ettiler. Çocukluk ve gençlik yıllarında ilk sahne eğitimlerine başlayan Saatçi, Berlin Teknik Üniversitesi‘nde Felsefe ve Psikoloji Bölümü’nde bir süre eğitim alıp, yanı sıra Müzik Okulu’ndan 1992 yılında mezun oldu. Ardından Viyana‘ya giderek Müzik ve Görsel Sanatlar Yüksekokulu Müzikal Bölümü’nden 1995 yılında mezun olan Saatçi 2003 yılında Coaching Company Berlin Film ve Televizyon Oyunculuğu Okulu’nu bitirdi.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Hayal Gönenli Kimdir

Hayal Gönenli Hayatı 6 Eylül 1970 Tarihinde Creova/ROMANYA’da organize edilen ...

Hidayet Türkoğlu Kimdir

Hidayet Türkoğlu Hayatı Bu başarı o zamana kadar bir Türk basketbolcunun ...

Halit Deringör Kimdir

Halit Deringör Hayatı 1922’de İstanbul’da doğan Deringör, futbola 10 ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?