Çolpan İlhan Kimdir

yorum yok
66 okuma
1 Ekim, 2017
Çolpan İlhan Kimdir

Çolpan İlhan Biyografisi

Balıkesir‘in Sındırgı ilçesine taşınınca Lise eğitimine Balıkesir‘de Balıkesir Lisesi’nde başladı ve sonra da İstanbul‘da yatılı olarak okuduğu Kandilli Kız Lisesi’nden mezun oldu. Ardından da sonra İstanbul Belediye Konservatuarı’nda tiyatro bölümünü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun oldu.

8 Ağustos 1936 tarihinde İzmir‘de doğmuştur. Babasının adı, Muharrem Bedrettin (Günlük yaşamda kısaltılarak Bedri İlhan, annesinin adı Perihan İlhan’dır. Babasının memleketi Sivas Gürün’dür. Şair Attila İlhan‘ın kız kardeşidir.

Akademi öğrenimi sırasında akademideki arkadaşları ile birlikte “Akademi Tiyatrosu” adıyla bir tnlar hazırladı. Akademinin Tiyatro Kulübü’nün sahnelediği ‘‘Antigone” oyunundaki başrolü ile dikkat çekince, film teklifleri başlar. İlk filmi ‘‘Kamelyalı Kadın”dır. 1957 yılında ilk sinema filmi “Kamelyalı Kadın” filminde başrol oynadı.
Ayrıca Cengiz adında bir abisi daha vardır. Babası avukatlık yaparken ani bir kararla kaymakamlığa geçmiş sonrasında da İlk ve orta eğitiminin büyük bir bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı şehirlerde tamamlamış.
Aynı yıl yani 1957 yılında Küçük Sahne tiyatrosunda Münir Özkul ve Uğur Başaran ile “Sevgili Gölge” adlı oyunla ilk profesyonel oyununu oynadı. Burada 3 sene görev yaptıktan sonra Oda Tiyatrosu’nda görev aldı. Daha sonra Kent Oyuncuları tiyatrosuna geçti.

200’e yakın sinema filminde rol alan Çolpan İlhan, 70li yılların sonunda sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Eraslan Özkaya Kimdir

Eraslan Özkaya Biyografisi 27.5.1986 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen ...

Esra Çakır Kimdir

Esra Çakır Hayatı 1994-1997 yıllarında Ford Otosan’da Satış Sonrası ...

Erkan Petekkaya Kimdir

Erkan Petekkaya Biyografisi 1994 yılında kamera şakalarıyla tanıştığı ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?