Baykal Saran Kimdir

yorum yok
110 okuma
17 Ekim, 2017
Baykal Saran Kimdir

Baykal Saran HAYATI

1983 yılında Tarık Dursun K.‘ın eserinden televizyona uyarlanan, yönetmenliğini Ünal Küpeli‘nin yaptığı “Alçaktan Uçan Güvercin” adlı dizide Serpil Çakmaklı, Emel Tümer, Menderes Samancılar, Tahir Tahirgil, İhsan Yüce, Ferdi Atuner, ile beraber rol aldı.
1993-1999 yılları arasında yayınlanan “Ferhunde Hanımlar” adlı dizide Baykal Saran Behzat karakterini canlandırırken diğer rollerde ise Beyhan Saran, Güven Hokna, Melek Baykal, Şahap Sayılgan, İpek Çeken, Tamer Karadağlı, Meral Niron, Ayşenil Şamlıoğlu, Simge Selçuk, Hatice Aslan, Turgay Tanülkü, Hülya Gülşen Irmak, Volkan Ünal oynadı.
Baykal Saran, 1958 yılında Adana‘da iken tiyatro oyuncusu İlkay Saran ile ilk evliliğini yaptı ve bir kız çocuğu oldu. Daha sonra boşandılar.
Baykal Saran, tiyatro oyunlarında oyunculuk ve yönetmenlik yapmanın dışında Kuruluş, Deniz Gurbetçileri, Ferhunde Hanımlar, Kırık Kanatlar ve Kurtlar Vadisi gibi birçok televizyon dizisinde rol aldı.
Mezun olduktan sonra 1961 yılında Ankara Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başladı ve 1985 – 1987 yıllarında Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevi yaptı.
1958’de Muhsin Ertuğrul tarafından Adana Şehir Tiyatrosuna gönderildi. Burada oynadığı 10-12 oyun ve birlikte çalışma fırsatını yakaladığı Türk Tiyatrosunun usta isimleri, sanatçı kişiliğini olgunlaştırdı.
1990-1992 ve 1995-1998 yılları arasında Sanat Yönetim Kurulu Sanatçı Temsilciliği görevlerinde bulunan Baykal Saran, Ankara Devlet Tiyatrosundan emekli oldu. Devlet Tiyatrolarında, William Shakespeare‘den Anton Çehov‘a, Moliere‘e, Henrik Ibsen‘den Carlo Goldoni‘ye, Tennessee Williams‘dan, Ferenc Molnar‘a, İbn’ül Refik Ahmet Nuri Sekizinci‘den, Namık Kemal‘den, Turgut Özakman‘a, Necati Cumalı‘ya kadar geniş bir yelpazede onlarca oyunda oynadı. Bazı oyunlarda rejisörlük yaptı.
TRT Ankara radyosunda uzun yıllar oyuncu ve yönetmen olarak çalıştı. Dizi ve filmlerde seslendirme çalışmaları yaptı.
1937 yılında Kütahya‘da doğmuştur. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 1960 yılında mezun oldu. 1958-1960 yılları arasında Adana Belediyesi şehir Tiyatrosunda görev aldı.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Nicole Kidman Kimdir

Nicole Kidman Biyografi Hayatı Daha evleneli ancak birkaç ay olmuşken, Dustin ...

Numan Ağa Kimdir

Numan Ağa Biyografi Hayatı Tanburî Numan Ağa’ı padişah çok severdi, ama o ...

Nevzat Altığ Kimdir

Nevzat Altığ Biyografi Hayatı 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?