Ayak Parmak Uyuşması

yorum yok
75 okuma
21 Ağustos, 2017
Ayak Parmak Uyuşması

Sinirleri bir kılıf gibi saran ve hasarlara karşı koruyan “Miyelin” aynı zamanda omurilik ve beyin arasındaki elektrik sinyallerini de arttırır. B12 eksikliği bu kılıfın etkisini azaltarak uyuşma da dahil olmak üzere bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Böyle bir teşhis konulduysa b12 vitamin takviyeleri kullanmanız sinir fonksiyonlarındaki bozulmaları engelleyecektir.

Ayak bileğinin arkasından ayağa kadar uzanan sinirin sıkışması ayak parmak uyuşması nedeni olabilir. Tarsal tünel sendromu adı verilen bu rahatsızlık sinirin zedelenme, şişlik, iltihap, kemik bozuklukları, varisli damarlar ve tendinit nedeniyle sıkışması nedeniyle oluşabilir. Tedavisi cerrahi müdahaleden iltihap giderici ilaçlara kadar farklı yöntemlerle yapılabilmektedir.

Ayak Parmak Uyuşması Nedenleri

Uzun süren diyabet sinirlere zarar verebilir ve buna bağlı olarak el ve ayak parmağı uyuşması, bacakların altı kısmında hissizlik yaşanabilir. Uyuşma ve karıncalanma bazen ağrı ve yanma hissiyle birlikte görülebilir. Diyabetik periferik nöropati adı verilen duyu kaybını engellemek için kan şekerini düzenli olarak ölçtürmeli, tansiyonunuzu kontrol altında tutmalı ve özellikle 40 yaşından sonra kilonuza çok dikkat etmelisiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan bazı ilaçlar bazı bölgelerde uyuşmaya neden olabilir. Ayrıca kemoterapi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların karıncalanmaya ve uyuşmaya neden olduğu bilinmektedir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Dudak Titremesi Neden Olur

Hipoparatiroidizm Dudak Titremesi Parat hormonun yetersizliği olarak bilinen ...

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık tedavisi Kabızlık değil ayrı bir hastalık, ama sadece bir belirtisi ...

Egzama Tedavisi

Doğal Egzama tedavisi Egzama belirtileri genellikle etkilenen kişiler tarafından ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?