Ali Kocatepe Kimdir

yorum yok
57 okuma
14 Kasım, 2017
Ali Kocatepe Kimdir

Ali Kocatepe nERELİ Hayatı

1991 yılında yeniden televizyon aracılığıyla döndüğü spor spikerliğini aralıklarla sürdürdü.

1980 – 1988 arası Gelişim Yayınları’nda “Erkekçe” dergisinin yazı işleri müdürlüğü, 1988-1991 arası Anadolu Yayıncılık Genel Müdürlüğü, 1991’de Star Televizyonu’nda spor programı sunuculuğu, 1993’de Show Radyo Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu. 2002-2003 yıllarında

TRT televizyonunda Tele Pazar programını sundu.

1978 senesinde besteci ve söz yazarı olarak yarıştığı Nükhet Duru‘nun seslendirdiği şarkıyla Eurovision Türkiye seçmelerinde kazanamadı ama Güney Kore’de yarıştığı aynı şarkıyla “best performens” ödülü 1.lik ödülünü kazandı.

Ali Kocatepe ayrıca yıllarca gazetecilik ve spor spikerliği yaptı, 1969 yılında TRT‘ye spor spikeri olarak girdi ve 1976 yılına kadar TRT’de maç anlattı.

Koyu bir Galatasaray’lı olan Ali Kocatepe, 1974’de Türkiye’nin ilk festival şarkısı olan “Antalya’ya Koş” şarkısını Antalya Altın Portakal Film Festivali için besteledi.

Yeni Asır gazetesinde müzik yazarlığı, İzmir Radyosu’nda müzik prodüktörlüğü yaptı. 1969 yılında “Böyle Yazmış Yaradan”adındaki İlk plağını İstanbul´a gelerek kendi yapım firması olan “1 Numara Plakçılık”ı kurdu. 1975’te İstanbul’a yerleşti.

Bir çok ulusal ve uluslararası yarışmada, besteci, söz yazarı ve yorumcu olarak sayısız ödül aldı. Yüzlerce beste, şarkı sözü, reklam müziği ve iki müzikale imza attı.

Çok sayıda plak, kaset ve CD doldurdu. Yapımcı olarak 100’den fazla müzik prodüksiyonuna imza attı.

25 Şubat 1947 tarihinde İzmir‘de doğdu. Liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu. Lise yıllarında müzisyenliğe başladı, Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi Dış Ticaret ve Turizm bölümünü 1974 yılında bitirdi.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Nicole Kidman Kimdir

Nicole Kidman Biyografi Hayatı Daha evleneli ancak birkaç ay olmuşken, Dustin ...

Numan Ağa Kimdir

Numan Ağa Biyografi Hayatı Tanburî Numan Ağa’ı padişah çok severdi, ama o ...

Nevzat Altığ Kimdir

Nevzat Altığ Biyografi Hayatı 1976’da Kültür Bakanlığı Devlet Klasik ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?