Adet Sancısı Nedenleri

yorum yok
79 okuma
6 Ekim, 2017
Adet Sancısı Nedenleri

Hafif Şiddette Sancılar
Rahim kasılmalarına bağlı olarak adet dönemi sırasında hafif şiddette sancı hissedilmesi normaldir. Rahip gerilip gevşeyen bir kastır ve bu hareketleriyle kramp benzeri ağrılara, sancılara neden olabilir. Ancak belirtiler şiddetliyse ve sizi evden dışarı çıkamayacak hale getirdiyse, başka bir kadın hastalığının söz konusu olup olmadığını anlamak üzere bir jinekologa başvurmak en doğrusudur.

Adet Sancılarına Eşlik Edebilecek Diğer Belirtiler
Adet döneminde adet sancılarının yanı sıra başka şikayetler de ortaya çıkabilir. Bunlar şu şekilde
sıralanabilir.

Adet sancıları, adet dönemindeki güçlü rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar. Kasılmalar sırasında rahimde ‘prostaglandinler‘ adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu maddeler rahim kasılmalarının şiddetini arttırabilir. Prostaglandin seviyesinin yüksekliği kasılmaları şiddetlendirmenin yanı sıra bulantı, kusma ve sersemlik gibi başka belirtilere de yol açabilir.

ağrılara baş ağrısı ya da bulantı gibi başka şikayetler de eşlik edebilir. Bu sancılara tıp dilinde ‘dismenore‘ adı verilir.

Adet sancısı yaygın bir şikayettir ancak eğer adet düzensizliği gibi, adetle ilgili başka sorunlar ve olağan dışı belirtiler varsa bir jinekolog muayenesi gerekir. Kadınlar çoğu kez çevrelerindeki hikayelere göre ya da kulaktan dolma bilgilerle adet düzensizliği veya şiddetli adet sancısı gibi şikayetleri çözmeye çalışır. Oysa bu şekilde, çözümü geciktirmek dışında bir sonuç almak mümkün olmaz.

Adet sancısı nedenlerine geçmeden önce, primer ve sekonder olarak adlandırılan iki tür adet sancısı olduğunu belirtelim.

Primer dismonera: En sık rastlanan adet sancısı türüdür. Karnın alt kısmında ve belde hissedilen kramplar adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp 2-4 gün kadar sürebilir.

Sekonder dismonera: Krampların sadece adet dönemi ile ilgili olmayıp endometriozis gibi, altta yatan ve üreme organlarıyla ilgili başka bir sağlık sorunu ile bağlantılı olabilecek sancıları kapsar. Bu tip ağrılar en çok 35 – 40 yaş arasındaki kadınlarda görülür.


Bir önceki yazımda « makalem var.
admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin .

ETİKETLER :

Benzer Yazılar

Sigara 10 çeşit kansere yol açıyor

ZORLA BIRAKTIRMAK ETKİLİ DEĞİL Sigaranın zorla bıraktırılmasının etkili ...

Dudak Titremesi Neden Olur

Hipoparatiroidizm Dudak Titremesi Parat hormonun yetersizliği olarak bilinen ...

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık tedavisi Kabızlık değil ayrı bir hastalık, ama sadece bir belirtisi ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?